سفارش تبلیغ
صبا ویژن

حامیان سردار مهدی سعادتی

معاد شناسی - حامیان سردار مهدی سعادتی

ایران
حامیان سردار مهدی سعادتی

یکى از گناهان کبیره که آیات و روایات تکان دهنده اى درباره آن نازل شده است ، رباخوارى مى باشد.
قرآن در مذمت آنان مى فرماید: ((کسانى که ربا مى خوردند در قیامت مانند جن زدگان و دیوانگان که تعادل خود را از دست داده اند مى باشند.))(301)
و نیز مى فرماید: ((اگر رباخواران آن را ترک نکنند باید بدانند که با خدا و رسول به جنگ برخاسته اند.))(302)
و روایاتى که در این باره وارد شده است نیز تکان دهنده و خطرناک مى باشد. از جمله آنها.
حضرت رسول صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: ((خداوند رباخوار و ربادهنده و فروشنده و خریدار و نویسنده و دو شاهد آن را لعنت است .))(303)
و نیز آن حضرت فرمود: ((هر کس ربا بخورد، خداوند شکم او را به همان اندازه که ربا خورده است پر از آتش جهنم مى کند.))(304)
و فرمود: ((یا على ! ربا هفتاد جزء است ، آسان ترینش مانند آن است که مردى در خانه کعبه با مادر خود زنا کند. یا على ! یک درهم ربا گناهش ‍ بزرگ تر است از هفتاد زنا که همه آن ها در خانه کعبه به محارم انجام گرفته باشد.))(305)
عذاب برزخى رباخوار هم که در روایت آمده است از این قرار است .
حضرت رسول صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: شبى دو نفر پیش من آمدند و گفتند: برخیز، برخاستم و با ایشان رفتیم تا در سرزمین مقدسى به نهرى رسیدیم که آب آن قرمز بود و رنگ خون داشت . دیدیم در کنار آن ، دیدیم در کنار آن ، مردى ایستاده و اطراف او سنگهاى زیادى بود. این شخص در نهر خون شنا مى کرد و بیرون مى آمد و در کنار سنگ ها قرار مى گرفت و یکى از آن ها را بر مى داشت و داخل دهان خود مى گذاشت و مى بلعید. باز داخل نهر خون مى شد و کار خود را از اول شروع مى کرد.
از آن دو نفر پرسیدم : این شخص کیست و چه کاره بوده است ؟ عمل او در دنیا چه بوده است و چرا چنین مى کند؟
گفتند: او مردى رباخوار بوده است که مال مردم را به وسله ربا و بدون زحمت ، از دست آنان مى گرفت و صاحب مى شد. او به همین حال خواهد بود تا روز قیامت که به جزاى اصلى خود برسد.
301-سوره بقره ، آیه 274.
302-
سوره بقره ، آیه 278.
303-
روضه المتقین ، ج 7، ص 273 و حکم الزاهر، ص 675.
304-
بحار الانوار، ج 76، ص 364.
305-
روضه المتقین ، ج 12، ص 238 و خصال صدوق ، ج 2، ص 583 حکم الزاهر، ص 676.

http://azabha.mihanblog.com/post/5
تاریخ : پنج شنبه 88/7/23 | 5:34 عصر | نویسنده : ایران | نظرات ()

علماى شیعه معتقداند تمام اعمالى که انسان در دنیا انجام مى دهد در قبر و عالم برزخ تجسم پیدا مى کنند و هم نشین انسان مى شوند. از جمله آنها تندخویى و بد اخلاقى است که اگر تجسم پیدا کند به صورت سگ خواهد بود. لازم است داستانى که یکى از علماى عامل نقل کرده و خود، در عالم رؤ یا آن را مشاهده نموده است را بیان کنیم .
مرحوم آیه الله ((مطهرى )) (ره ) از استاد بزرگ خود، مرحوم آقاى (میرزا على آقا شیرازى ) که یکى از زاهدان بزرگ و از اهل یقین زمان خود بوده نقل کرده است :
مى گوید: یک روز استادم در ضمن درس دادن در حالى که دانه هاى اشکشان بر روى محاسن سفیدشان مى چکید، این خواب را نقل کرد و گفت :
در عالم خواب دیدم مرگم فرا رسیده است . مردن را همان طور که براى ما توصیف کرده اند یافتم . خویشتن را جدا از بدن دیدم و ملاحظه کردم که مردم بدن مرا براى دفن به سوى قبرستان حمل مى کنند و به آن جا مى برند.
مرا بردند به گورستان و آن جا دفن کردند و رفتند. در این هنگام خود را تنها دیدم ، نگران شدم که چه بر سرم خواهد آمد؟ و جه معامله با من انجام خواهد داد؟
ناگهان دیدم سگ سفیدى داخل قبرم شد. در فکر فرو رفتم که این حیوان کجا بوده است و چرا داخل قبر من شد؟ در همان حال حس کردم که این سگ ، صفت تند خویى و بد اخلاقى من بوده که این جا تجسم یافته و به سراغ من آمده است .
از این قضیه خیلى ناراحت و مضطرب شدم . در حال اضطراب و نگرانى بودم که ناگهان دیدم ، حضرت سید الشهداء در قبرم تشریف آورد و به من فرمود: ناراحت مباش و غصه مخور، من آن را از تو جدا مى کنم .
(307)
حضرت امیر المؤ منین علیه السلام در رابطه با بد اخلاقى کردن فرمود: ((تند خویى و بد اخلاقى تجسم پیدا مى کند( و در قبر و عالم برزخ رفیق انسان مى شود) و بدترین رفیق همین است )). (308)
و نیز فرمود: ((وقتى انسان را داخل قبر مى گذارند و سر گور را مى پوشانند، وحشت سر تا پاى انسان را فرا مى گیرد.) هیچ وحشتى خطرناک تر از تندخویى نیست .)) (309)
طبق روایاتى که از حضرت رسول اله علیه السلام وارد شده است : وقتى انسان بد اخلاق از دنیا مى رود در آتش برزخى قرار مى گیرد. (310)
و  قیامت  هم در طبقه پائین جهنم به سر خواهد برد.
(311)
307-عدل الهى ، ص 251، با کمى تغییر.
308-
غرر الحکم .
309-
غرر الحکم .
310-
بحار الانوار، ج 71، ص 394.
311-
بحار الانوار، ج 5، ص 93.

http://azabha.mihanblog.com/post/6
تاریخ : پنج شنبه 88/7/23 | 5:32 عصر | نویسنده : ایران | نظرات ()
تاریخ : سه شنبه 88/7/21 | 8:50 صبح | نویسنده : ایران | نظرات ().: Weblog Themes By Slide Skin:.
درباره وب

جستجودر این وبلاگ
در کل اینترنت
لینک دوستان

ویژه اسلاید اسکین
برچسب‌ها وب
آخرین مطالب
فال روزانه


آرشیو مطالب


بازدید امروز: 371
بازدید دیروز: 412
کل بازدیدها: 6946489